آخرین عناوینآشپزخانهدستور پخت غذا

تهیه مانی پلو

مواد لازم جهت تهیه مانی پلو

لپه                         ۱ پیمانه
برنج                        ۳ پیمانه
کشمش پلویی        ۲۰۰ گرم
رشته پلویی           ۲۰۰ گرم
گوشت                   ۳۰۰ گرم
پیاز                         ۱ عدد
زغفران دم کرده      ۱/۴ پیمانه
نمک ، فلفل و زردچوبه به میزان لازم

مواد لازم برای ته دیگ مانی پلو

ماست چکیده     ۲ قاشق غذا خوری
برنج پخته          ۱ پیمانه
تخم مرغ           ۱ عدد
کره جهت چرب کردن کف قابلمه
زعفران دم کرده     ۱ قاشق غذا خوری

طرز تهیه
۱- پیاز را خلالی خرد کنید و در تابه تفت دهید تا طلایی شود. پس از طلایی شدن به ان کمی زرد چوبه اضاف کنید. و به تفت دادن ادامه دهید تا رنگ آن تیره شود. سپس گوشت را اضافه کنید و روی حرارت متوسط قرار دهید تا رنگ آن تغییر پیدا کند. کمی زردچوبه ، نمک و فلفل هم به گوشت اضافه کنید و حدود ۲ الی  ۳ دقیقه تفت دهید. پس از گذشت این زمانه ۲ پیمانه آب اضافه کنید و بگذارید با آب بپزد.
۲- لپه را که از ۲ ساعت قبل خیس خورده و چند باری هم آب آن را عوض کرده اید همراه با ۲ پیمانه آب و کمی نمک بپزید.
۳- یک قابلمه بردارید و ۲/۳ آن را آب بریزید وروی حرارت قرار دهید تا جوش آید. برنج را در آب جوش بریزید. ۳ الی ۴ دقیقه قبل از پخت کامل برنج رشته و لپه پخته و آبکش شده را به آن اضافه کنید بعد از این که این مواد را اضافه کردید ۳ الی ۴ ذقیقه دیگر روی حرارت قرار دهید. سپس از روی حرارت بردارید و آبکش کنید.
۴- کف قابلمه مقداری روغن و کره بریزید. مواد لازم ته دیگ ( ۱ پیمانه برنج ، ۲ قاشق ماست چکیده ، ۱ عدد تخم مرغ و ۲ قاشق زعفران دم کرده را با کمی نمک و فلفل مخلوط کنید. وبه صورت فشسرده کف قابلمه پهن کنید .( مایع نباید خیلی سفت یا خیلی شل باشد.)  سپس برنج را روی آن بریزد و منتظر باشید تا دم بکشد.
۵- کشمش و زرشک را جداگانه با کمی روغن تفت دهید. برنج دم کشدهرا با زعفران مخلوط کنید و موقع کشیدن لابه لای آن زرشک بریزید. و مقداری را برای تزیین کنار بگذارید. در اخر هم روی مانی پلو را با مخلوط گوشت و پیاز داغ و کشمش و زرشک تزیین کنید.
برچسب ها

نوشته های مشابه